TAPINTSUNK A LÉNYEGRE!
A kéz és az ujjak nonverbális jelei
Kezünk elrejtése negatív benyomást kelthet másokban: maradjanak szem előtt! Az emberek gyanakvóan néznek ránk, ha beszélünk, de nem látják a kezünket.
Egy kézfogás ereje
A világon mindenütt bevett szokás kézmozdulatokkal üdvözölni másokat, de kultúrája válogatja, hogy ez hol és milyen formában - milyen hosszan, és milyen erővel - történhet meg.
Vannak viszont emberek, akik kézfogás közben szeretik a mutatóujjukkal megérinteni mások csuklójának a belső (elülső) részét. Ha történt már velünk ilyesmi, és nem keltett jó érzés bennünk, ne lepődjünk meg, mert a legtöbb ember ugyanígy szokott reagálni. Ugyanilyen kellemetlen érzést válthat ki belőlünk, ha valaki „politikus-kézfogással” közeledik felénk, vagyis a bal kezével ráfog a másik ember jobbjára.
Tartózkodjunk az olyan kézmozdulatoktól, amelyek mások számra sértőek lehetnek A legtöbb országban az ujjal mutogatás kifejezetten bántó gesztus. Tanulmányok mutatták ki, hogy az emberek általában nem szeretik, ha ujjal mutogatnak rájuk Ez a mozdulat az iskolaudvaron és a börtönökben gyakorta a verekedés előjele.
Ügyeljünk a kezünkre, ha mások előtt tollászkodunk.
Egy kapcsolaton belül az egymás szépítgetésével töltött idő kiváló fokmérője lehet a két ember közötti harmóniának, illetve annak, mennyire bensőséges viszonyt tartanak fent egymással. Mindezek ellenére az állandó tollászkodás könnyen negatív benyomást is kelthet mások szemében. Az például óriási udvariatlanságnak számít, ha a saját külsőnkkel vagyunk elfoglalva, és látszólag semmi más nem érdekel minket, amikor éppen valaki másra illene fordítanunk.
A kéz fizikai megjelenésformái
Néha elég, ha ránézünk mások kezére, és máris meg tudjuk állapítani, milyen típusú munkát végeznek, vagy milyen tevékenységet folytatnak. Azoknak, akik fizikai munkát végeznek, általában látványra is érdes és bütykös a kezük. Ha valakin apró sebeket, karcolásnyomokat látunk, lehet, hogy a mezőgazdaságban dolgozik, vagy hivatásos sportoló. Aki úgy beszél, hogy két oldalához szorítja a kezét, és az ujjait behajlítja, elképzelhető, hogy korábban a hadseregnél szolgált. Azoknak a zenészeknek, akik gitáron játszanak, rendszerint bőrkeményedés alakul ki az összes ujjbegyén, de vagy csak a bal, vagy csak a jobb kezén.
A kéz nonverbális jeleinek megfejtése
A nyugtalan kezek fontos üzenetet közvetítenek
Az izgatottság hatására a kezünk mindannyiszor remegni kezd, néha akaratunk ellenére is, akár negatív, akár örömteli az inger.
Ezt a remegést azokon lehet a legjobban megfigyelni, akik épp egy hosszúkás tárgyat, mondjuk egy ceruzát, egy cigarettát vagy egy nagy felületű, de pehelysúlyú dolgot, például egy papírlapot tartanak a kezükben. Ha valakinek állandóan remeg a keze, mert mondjuk koffeinfüggő, kábítószer-fogyasztó vagy alkoholista, a szüntelen vibrálás - bár sokat elárul róla - ugyanúgy részévé válik az illető mindennapi, megszokott nonverbális viselkedésének. Ez hasonlóképpen igaz azokra is, akik valamilyen idegrendszeri rendellenességben (például Parkinson-kórban) szenvednek. A kézremegés érzelmi állapotuk tekintetében nem lehet mérvadó.
A magabiztosságról árulkodó kézmozdulatok
Széttárt ujjaink egymáshoz érintése a magabiztosság egyik leglátványosabb jele. Amerikában a nők viszonylag lent (deréktájékon) alkalmazzák ezt a kéztartást, emiatt néha nehezebb is észrevenni. A férfiak fentebb, rendszerint mellkastájékon érintik egymáshoz széttárt ujjaikat, ezért náluk látványosabb és erélyesebb ez a gesztus.
A kéztördelés a világon mindenütt azt jelzi, hogy frászban vagyunk vagy aggódunk valamiért
A hüvelykujjak nonverbális jelei
A hüvelykujj feltartása szinte minden esetben az önbizalom nonverbális megnyilvánulásaként értelmezhető, de furcsa módon a magasabb státusra is következtetni szoktak belőle. Ha megfigyeljük a John F. Kennedyről készült fényképeket, nála is számtalanszor észrevesszük ugyanezt a gesztust. A testvére, Bobby szintén zsebre dugott kézzel és kikandikáló hüvelykujjal mutatkozott. Az ügyvédek, az egyetemi tanárok és az orvosok gyakorta feltartott hüvelykujjal kapaszkodnak kabátjuk hajtókájába. Vannak olyan fotó- és reklámstúdiók, amelyek hasonló kéztartással, általában gallérra simuló hüvelykujjal szokták ábrázolni női modelljeiket.
Az emberek (és főleg a férfiak) önbizalomhiányuk bizonyítékául zsebre teszik a hüvelykujjukat, a többi ujjukat pedig kétoldalt szabadon lóbálják
Alacsony önbizalomra és stresszre utaló kézmozdulatok
A kézdermedés. A kutatásokból kiderül, hogy aki hazudik, az kevesebbet gesztikulál, kevesebbet érintkezik, és ritkábban mozdítja meg a végtagjait, mint azok, akik igazat mondanak (Vrij, 2003, 65).
A kéztördelés. Amikor valaki a kezét tördeli, vagy összekulcsolja az ujjait, főleg egy jelentőségteljes megjegyzésre, eseményre vagy környezeti változásra, azt jelzi a külvilágnak, hogy stresszállapotba került, vagy csökkent az önbizalma.
Az ujjak összekulcsolása és a kézdörzsölés. Amikor kételkedni kezdünk valamiben (vagyis kisebb mértékben elveszítjük az önbizalmunkat), illetve stressz alatt állunk, szinte észrevétlenül dörzsölgetjük a tenyerünket.
A nyaktájék megérintése
Akik beszéd közben megérintik (bármelyik részén) a nyakukat, önbizalomhiányról árulkodnak, vagy épp megpróbálják feloldani magukban a stresszt. Az olyan mozdulatokból, melyek fokozott stresszhelyzetben a nyaktájék, a torok és/vagy a suprasternális gödröcske takarására szolgálnak, minden körülmények között konkrétan felismerhető, hogy az agy egy fenyegető, vitatható, kellemetlen vagy érzelmileg terhelt problémával igyekszik megbirkózni.
Mikrogesztusok
A madár mint gesztus Dr. Paul Ekman Beszédes hazugságok című fantasztikus tanulmánykötetében speedkamerás felvételek segítségével igyekszik feltárni azokat a mikrogesztusokat, amelyek tudat alatti nemtetszésről vagy őszinte érzelmekről árulkodnak (Ekman, 1991, 129-131). Az egyik ilyen mikrogesztus dr. Ekman kutatásai nyomán az úgynevezett „madármozdulat”. Egy halmozottan súlyos nemzetbiztonsági vizsgálat során mint hivatalosan felkért megfigyelő észrevettem, hogy az egyik tanú a középső (madár) ujjával folyamatosan a szemüvegét igazgatja, valahányszor az Igazságügyi Minisztérium képviselője (akit ő mélyen megvetett) valamilyen kérdéssel fordult hozzá. Ugyanezt a magatartást a többi hivatalból eljáró személlyel szemben sosem produkálta, csak azzal az eggyel kivételezett, aki nem tetszett neki.
A kéz mikrogesztusainak számos megjelenési formája van, többek között, amikor tenyerünket végigcsúsztatjuk a combunkon, és abban a pillanatban, ahogy a térdünkhöz ér, madárgesztusként a középső ujjunkat az orrunkhoz emeljük. Ez a magatartás a férfiakra és a nőkre egyaránt jellemző.
Mindazonáltal az egyik legfontosabb megfigyelés a kéz nonverbális megnyilvánulásaival kapcsolatban, amikor a mozgása hirtelen lebénulni látszik.
Comments