top of page
Writer's picturePISZKE

Problem, avagy KÁFSHÉT

Részletek Erik Bork, Emmy díjas író/tv producerrel készült interjúból. Bork arra hívja fel a figyelmet, hogy már az ötlet kidolgozása idején végig kell gondolnunk, hogy megfelel-e az alábbi követelményeknek. Mert – mint ő mondja – ha nem, akkor esetleg hónapokat, éveket fektetünk egy olyan ötletbe, ami nem lesz eladható. Vagyis már az elején gondoljuk végig ezt, és ha az ötletünk nem felel meg az alábbiaknak, akkor dolgozzunk még rajta. (Itt az ötlet azért már egy két oldalas, szinopszis-szerű kidolgozottságot jelent, szerintem.)

Angolul a hét tulajdonság nevének első betűje kiadja a PROBLEM szót, de a fordításomban meg kell elégednetek a sokkal kifejezőbb KÁFHSÉT-tel.

Kínzó Nem elég, hogy az egész történetet befedi, de a fő karakterünk tulajdonképpen minden jelenetben ezt a problémát szereli. Ugyan nem oldja meg, mert a probléma bosszantó és összetett, sőt a helyzet általában kicsit még rosszabbodik is, mielőtt a végén jobbra fordulna a szitu (vagy a balszerencsésen végződő történetek esetén éppen nem). A központi problémának ki kell töltenie a történetet. (helló "túl korai kezdés", "elsietett lezárás") Ott veszíted el az olvasót, amikor megoldod a központi problémát (lezárásképpen azért némi örömködés megengedett).

Átérezhető Probléma, amivel emberileg azonosulni tudunk. Ezért törődik az olvasó azzal, hogy mi is lesz a sztori vége, mert magunkénak érezzük a karakter baját. Elköteleződünk, mert a főhősünk is elköteleződik, és ha a főhős kitart a nehézségek ellenére is, mi is kitartunk. Itt az empátia a kulcsszó. Ezért adnak szerelmet/kiskutyát még a szuperhősöknek is, mert fontos, hogy a Földet megmentsék, de azért mi mégis azért izgulunk, hogy a szeretett személy is megmenekül-e a Földdel együtt (ha nem, hát vesszen a Föld). Sci-fi, fantasy: ott is az általános emberi értékek/érzelmek azok, amik számítanak, még az orkok is sírnak néha.

Friss Valamiféleképpen eredeti. Új, még nem láttuk – de úgy hogy közben beleillik a zsánerbe és a történetmesélés elfogadott toposzai közé. Egy szikra, plusz az egyedi hang. Az eredetiség n. fontos, és az írók sok energiát fektetnek bele, de az eredetiség ÖNMAGÁBAN nem elég. Ha minden erőnket abba fektetjük, hogy nagyon eredetiek legyünk, gyakran elhanyagoljuk a többi, hasonlóan fontos dolgot (a többi hat pont), és elveszítjük az olvasóközönségünket. Sok író esik a hibába, hogy az ötlete érthetetlenül bonyolult, mesterkélt, hihetetlen lesz, csak mert eredeti akar maradni. Nincs végtelen mennyiségű ötlet, amivel azonosulni tud az olvasó, és ezeket az ötleteket már nagyon sok oldalról megböködték. Úgyhogy a toposzokkal nincs baj, ha hitelesen, élénk szinekkel, hihetően, a történethez illően és legalább egy kicsit másként dolgozzuk fel őket. (ezért a mondatért foglaltam össze ezt az egészet:)

Hihető Amikor az alapötlet rögtön elfogadható az olvasó számára, még akkor is, ha néha szükséges hozzá némi engedmény. De igaznak érződik. A karaktereket jól elkülöníthető emberi értékek, szükségletek vezetik, és emberi a viselkedésük. Ami a történetben történik kerek, értelmes és nem maradnak bennünk „miért?“ kérdések, nincs szkepticizmus, vagy zavartság. Nyilván a fantasy és sci-fi elemek (szuperhősök!) nem _hihetőek_, de a karakterek cselekedeteit mögött hihető, emberi motiváció van.

Sorsdöntő A történet központi kihívása a karakter számára életbevágó. Ha nem oldódik meg, akkor a karakter élete rettenetesen rosszra fordul. Elemi szükségletekről szól. Ha megoldódik, akkor meg minden sokkal jobb lesz. Könnyen lehet, hogy az úton, amíg elérik a végső célt, belülről is megváltoznak. A tétek mindenképpen nagyon magasak (és a külső és a belső kihvás közül a külső a fontosabb). Ha valóban életbevágó a probléma, akkor a megoldásakor - ha ügyesek vagyunk - be fog következni a katarzis.

Élvezetes Ahogy figyeljük, amint a karakter(ek) megpróbálja megoldani a problémát, az adott zsáner kívánalmainak megfelelően érdekes/vicces/ijesztő/kalandos stb. Vagyis az ötlet és a kivitelezés megfelel annak az érzelmi várakozásnak, amire az olvasó számít. (Vannak olyan művek, amiket nem élvezetesek, sőt nehezen olvashatóak, mert mondjuk érzelmileg megterhelőek. De az ilyeneket írók úgyse jutottak el eddig a pontig, pedig a következő pont nekik szólna!)

Tartalmas Amikor az olvasók úgy érzik, a történettől kaptak valamit, ami számukra is fontos, valami körüljártunk, és (talán egy új szemszögből) megvizsgáltuk és az eredmény velük marad a történet olvasása után is. Valami, ami lehet, hogy csak a történet felszíne alatt húzódott meg, néha csak rejtetten, de amit magukkal visznek.

Az eredeti interjú itt: https://www.youtube.com/watch?v=8s45pNvEBIc, plusz némi guglizás is történt.)



11 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page